Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

Douglas MacArthur II was a member of the Yale College Class of 1932 and a member of Wolf’s Head Society. His long Foreign Service career included tours as ambassadors to four nations. The nephew and namesake of the famous five-star Army general, MacArthur joined the State Department’s foreign service in 1935. He was named a career ambassador, the highest rank in the service, in 1966 and retired in 1972 after three years as United States ambassador to Iran where he escaped a kidnap attempt in 1970. He held the rank of department counselor from 1953 to 1956 during the Eisenhower administration, coordinating international conferences and working on the Austrian state treaty. He was the principal U.S. negotiator of the treaty that established the Southeast Asia Treaty Organization. He was assistant secretary of state for congressional relations from 1965 to 1967, during the Johnson administration. Then ambassador to Japan from 1956 to 1961 and also headed the U.S. missions to Belgium and Austria. He played an instrumental role in the Summit Council for World Peace and a key role in the formulation of the Summit Council’s International Commission for the Reunification of Korea. Survivors include a daughter, two grandchildren, and two great-grandchildren. He died at Georgetown University Hospital at age 88 after a stroke and heart attack. Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

The Passport Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

A United States Diplomatic passport as Ambassador to Japan issued in 1957 with visas for Hong Kong, Korea, and Japan. Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

Douglas MacArthur II (1909–1997) Diplomatic Career

Career Foreign Service Officer
State of Residence: District of Columbia

  1. Counselor
    Appointed: March 11, 1953
    Entry on Duty: March 30, 1953
    Termination of Appointment: December 16, 1956
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Japan)
    Appointed: December 4, 1956
    Presentation of Credentials: February 25, 1957
    Termination of Mission: Left post on March 12, 1961
  3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Belgium)
    Appointed: February 24, 1961
    Presentation of Credentials: May 9, 1961
    Termination of Mission: Left post on February 11, 1965
  4. Career Ambassador
    Appointed: August 22, 1964
  5. Assistant Secretary of State for Legislative Affairs
    Appointed: March 11, 1965
    Entry on Duty: March 14, 1965
    Termination of Appointment: March 6, 1967
  6. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Austria)
    Appointed: April 5, 1967
    Presentation of Credentials: May 24, 1967
    Termination of Mission: Left post on September 16, 1969
  7. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Iran)
    Appointed: September 15, 1969
    Presentation of Credentials: October 13, 1969
    Termination of Mission: Left post on February 17, 1972

Source: Office of the Historian, Foreign Service Institute United States Department of State

Watch here a TV interview with MacArthur II on Vietnam. Diplomatic Passport Douglas MacArthur II

Douglas MacArthur II recalls why the United States originally supported the French in Vietnam. MacArthur explains that at the time there was a belief that if Vietnam fell, soon after it would be followed by Cambodia, Thailand, Malaysia, Indonesia, and the Philippines, and therefore it would serve as a sign that anyone who resisted the Viet Minh would be supported.

 

Sharing is caring...

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *